امروز

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳

  ساعت

۱۰:۴۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

آوازه آنلاینبه قلم الهام زادمهر– به طور معمول نخبگان و دانشمندان کشور به دلیل عدم توجه مسوولان و نبودن امکانات لازم برای فعالیت و همچنین وسوسه های خوش آب و رنگ کشورهای توسعه یافته به مهاجرت روی می‌آوردند و جلای وطن می کردند، اما اکنون افراد در مشاغلی که تا پیش از این کسی فکرش را هم نمی کرد که بار سفر ببندند و از کشور خارج شوند اکنون برای ادامه زندگی و فعالیت در خارج از مرزها به طور تصاعدی در حال کوچ کردن از کشور هستند.

 

چرا نخبگان علمی، ورزشکاران، فرش بافان و پرستاران و پزشکان و… ترجیح می دهند از موطن خود خارج شوند و به کشورهایی که شهروند درجه دو محسوب می شوند بروند؟ گویا کسی در داخل کشور به این حجم عظیم آمار خروج نخبگان و نیروی کار عمیقا توجه نکرده و از تبعات آن بی اطلاع است.

 

بی شک کشورهایی که برای جوانان نخبه و کاردان ایرانی فرش قرمز پهن کرده اند تنها به سود و منفعت خود می اندیشند و بهره مندی از نخبگان ایرانی برای آنها چنان سود هنگفتی به دنبال دارد که پیشنهادهای جذاب را برای وسوسه کردن هموطنان نخبه ما مطرح می کنند و این نشان از سرمایه گذاری آنها بر کاردانها و کاربلدهای سرزمین ما دارد تا بتوانند چرخ اقتصاد و صنعت خود را راحت تر به گردش درآورند. به راستی آیا حفظ این نخبگان و نیروی کاردان و زبده در داخل کشور برای مسوولان اینقدر سخت و هزینه بردار است؟

 

سالانه میلیاردها دلار برای واردات صرف می شود وارداتی که غالبا حاصل تلاش همان نیروهایی است که از ایران به خارج از کشور مهاجرت کرده اند! در واقع می توان گفت، جوانان نخبه و کاردان خود ایرانی توسط مسوولان پس زده شده و در گمنامی از ایران خارج می شوند و بعد از مدتی حاصل تلاش همان نخبگان در غالب کالا و یا دانش با هزینه های گزاف به کشور وارد می شود.

 

چه منطق سخیفی در این چرخه معیوب و مدیریت کلنگی نهفته است که صاحبان دانش و کاردان ها را با بی توجهی و عدم سرمایه گذاری به جلای وطن تشویق کرده و در مقابل حاصل تلاش همانها را با هزار پیچ و خم اداری و گمرکی وارد کشور می کنند و به خود می بالند که توانسته اند تحریم ها را دور بزنند و مایحتاج کشور را که بعضا نتیجه کار همین مهاجران ایرانی است را به درون کشور وارد کنند. شاید اگر نصف هزینه‌هایی که برای واردات و دور زدن تحریم ها را خرج همین نخبگان و کاربلدها می کردند حالا وضع اقتصاد کشور به این حال نزار گرفتار نمی شد.

 

باید فکری کرد، باید جهاد کرد برای نگه داشتن و بازگرداندن این نخبگان، باید فرش قرمزی که در بیرون مرزهای کشور برای نخبگان ایرانی پهن شده به درون مرزها آورد و برای ماندن نخبگان انگیزه ایجاد کرد. نباید اجازه داد این سرمایه ها به راحتی از دست برود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی