امروز

جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۰:۴۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

مشاور عالی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف کشاورزی کشور گفت: ساماندهی بخش کشاورزی در وهله اول نیازمند تشکیل بانک اطلاعاتی است و تا زمانیکه اطلاعات کامل در این حوزه جمع‌آوری نشود امکان برنامه‌ریزی صحیح وجود ندارد و همه اهداف و برنامه‌ها در حد شعار باقی خواهد ماند.

 

به گزارش آوازه آنلاین، سومین دوره آموزشی سامانه بهره‌برداران کشاورزی(سَبَک) با حضور «محمدجواد خاکزاد رستمی»، مشاور عالی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف کشاورزی کشور در استان لرستان برگزار شد.

خاکزاد رستمی در حاشیه این جلسه در گفت‌وگو با خبرنگار آوازه آنلاین، اظهار داشت: رسالت و هدف شکل‌گیری نظام صنفی کشاورزی، سازماندهی، ساماندهی، نظم بخشی، هویت بخشی و دفاع از حقوق همه تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی است همچنین وظیفه مدیریت تنظیم بازار، صادرات و واردات، سلامت محصولات و استفاده بهینه از منابع آب و خاک و نهاده های بخش کشاورزی را نیز برعهده دارد.

وی صدور شناسنامه فعالیت و شناسنامه محصول را یکی از کارهای بزرگی دانست که توسط اتاق اصناف کشاورزی در حال انجام است و افزود: از آنجایی که هر گونه برنامه‌ریزی باید بر مبنای داده‌های آماری باشد تا زمانیکه داده‌های موثقی نداشته باشیم همه برنامه‌ها در حد حرف‌ باقی می‌ماند و امکان عملیاتی شدن نخواهد داشت بنابراین طرح شناسنامه‌دار شدن با هدف جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد زیرساخت‌ برای توسعه‌ و بهبود بخش کشاورزی در کشور آغاز شده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف کشاورزی کشور عنوان کرد: بعد از جمع‌آوری داده‌ها مشخص می‌شود که در هر زمین، چه فعالیتی در حال انجام است و این مقدمه‌ای برای تنظیم بازار عرضه و تقاضا، قیمت گذاری محصول، ارتقای سلامت محصول و صادرات خواهد بود؛ یعنی اگر یک محصول، سالم نبود ما می‌توانم شناسایی کنیم که دقیقاً مربوط به کدام تولیدکننده بوده است درحالیکه امروز چنین امکانی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در چهل سال اخیر دولت نتوانسته فرایند جمع‌آوری داده‌ها را انجام دهد لذا وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۷ این وظیفه را به نظام صنفی واگذار کرده که اکنون این کار در حال انجام است‌ و اگر مسئولین اهتمام داشته باشند و مردم هم کمک کنند این طرح تا سه سال آینده به اتمام می رسد.

خاکزاد رستمی بیان کرد: از بین چهار تا پنج میلیون بهره‌برداری که در سطح کشور وجود دارد فعلاً حدود ۲۰۰ هزار نفر در سامانه « سَبَک» ثبت شده اند و در استان لرستان نیز از مجموع ۵۰ تا ۶۰ هزار بهره برداری که قبلاً عضو سامانه بوده‌اند حدود پنج هزار درخواست، ثبت شده است بنابراین هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم و تا زمانی که بانک اطلاعاتی ما تکمیل نشود امکان برنامه‌ریزی صحیح در حوزه کشاورزی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طی یکسال و نیم گذشته حدود یک میلیون هکتار اراضی را در سامانه «سبک» ثبت و ضبط کردیم، تصریح کرد: ما حدود ۱۶ تا ۱۸ میلیون هکتار اراضی در سطح کشور داریم که اگر با این سرعت پیش برویم فرایند ثبت داده‌ها ۱۸ سال طول می‌کشد بنابراین اجرای این طرح، همت ویژه مسئولان و مشارکت مردم را می‌طلبد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف کشاورزی کشور با بیان اینکه مردم، پشتوانه نظام صنفی هستند، گفت: البته مردم هنوز نسبت به این تشکل صنفی آگاه نیستند و لازم است که دولت و رسانه ها کمک کنند تا جامعه کشاورزی ایران در جریان رسالت نظام صنفی قرار بگیرند و با درک اهمیت موضوع، مشارکت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: از سال ۱۳۸۷ که آیین‌نامه اجرایی نظام صنفی به تصویب مجلس رسید و ابلاغ شد اقدامات شاخصی در دفاع از حقوق فعالان بخش کشاورزی صورت گرفته؛ به طور مثال در سال ۱۳۹۰ با وجود گذشت۳۰ سال از تصویب قانون «معافیت مالیاتی بیمه سهم کارفرما»، جامعه کشاورزی همچنان از این قانون منتفع نبود و این حقی که ۳۰ سال از زراعت کاران دریغ شده بود توسط نظام صنفی کشاورزی بازپس گرفته شد.

خاکزاد اظهار کرد: همچنین در گذشته امتیازی که شرکت تراکتورسازی به کشاورزان می‌داد به شکلی بود که در بسیاری از موارد از طرف شرکت‌های مختلف به صورت یک رانت معرفی می شدند اما براساس رایزنی‎های انجام شده از این پس، پروانه و شناسنامه فعالیت کشاورزان مبنای عمل است درنتیجه بازار سیاهی که ایجاد شده جمع می‌شود و جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها گرفته خواهد شد.

وی عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد تولیدات بخش کشاورزی از طریق شخصیت‌های خصوصی انجام می‌شود اما ۹۰ درصد تصمیمات آن دولتی است که این روند در هیچ صنف دیگری مشاهده نمی‌شود یعنی ما محکوم به کاشت و داشت و برداشتی هستیم که به ما تحمیل می‌شود ولی هیچ دخل و تصرفی در قیمت گذاری نداریم و این بزرگترین ضعفی است که با حضور و مشارکت مردم باید برطرف شود.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

:: یادداشت با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی