امروز

پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲

  ساعت

۱۱:۱۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش آوازه آنلاین، سید عماد شاهرخی بیان کرد: در ابتدا ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای کشاورزی لرستان در نظر گرفته شده بود که با حمایت های استاندار لرستان و نماینده ولی فقیه در استان، ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بخش فروش اموال وزارت جهاد کشاورزی به لرستان اختصاص یافت.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به ظرفیت و پتانسیل لرستان در حوزه شیلات گریزی زد و گفت: لرستان در رده اول شیلات در رده استانهای غی ساحلی در کشور قرار دارد.
شاهرخی افزود: تلاش بر این است تا لرستان به قطب پرورش خاویار در کشور تبدیل شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۰ طرح نیمه تمام در بخش کشاورزی داریم که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی تصریح کرد: بطور میانگین هر طرح به ۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا به بهره برداری برسد. یعنی در مجموع به اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام و بهره برداری از این تعداد طرح کشاورزی نیاز است.
شاهرخی گفت: کشاورزی یکی از بخش های با ظرفیت و پتانسیل است که می توان در جهت رونق تولید و اشتغال بهترین استفاده را از آن داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از صحبت هایش به میزان خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان خریداری شده است. که شهرستان کوهدشت رکوردار بیشترین میزان خرید گندم در سطح استان می باشد.
وی افزود: از ۱۲۳ هزار تن گندم تحویلی در سال ۱۴۰۰ به بیش از از ۵۰۰ هزار تن در امروز رسیده ایم. بنابراین باید به این سمت و سو حرکت کنیم که به سمت کشاورزی اقتصاد محور پیش برویم.
شاهرخی اظهار کرد: برای رعایت تناوب کشت، می توان از گیاهان دارویی، علوفه ای، دانه های روغنی و… استفاده کرد و با تناوب کشت به سمت کاهش بیماری ها، افزایش تولید و بالا بردن بهره وری حرکت کنیم تا کشاورزی معیشتی را به سمت کشاورزی اقتصاد محور و با اشتغال و درآمد پایدار پیش ببریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: جهاد کشاورزی متولی تولید است و با صدور مجوز در پهنه کشاورزی، تیر خلاص به بخش کشاورزی آن بخش و منطقه زده می شود و یکپارچه سازی صورت نمی گیرد.
وی ادامه داد: سیاست اصلی سازمان جهاد کشاورزی، یکپارچه سازی اراضی است و این موضوع به تمام مراکز و شهرستانها ابلاغ شده است ، تا پایان سال ۱۴۰۲ بایستی تمامی مراکز خدمات جهاد کشاورزی لرستان یک پهنه و سایت یکپارچه سازی داشته باشند.

شاهرخی عنوان کرد: در راستای جهش تولید در دیمزارها کارهای بزرگی انجام شده است به گونه ای که افزایش۱۳ درصدی میانگین کسب شده است.
وی افزود: در طرح جذب ادوات کشاورزی، از ۷۵ دستگاه به ۲۵۵ دستگاه در سالجاری رسیده ایم یعنی بیش از ۳ برابر افزایش جذب ادوات صورت گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: تقویت زنجیره ارزش در بخش کشاورزی یکی دیگر از مسائل مهم و اساسی است و باید این حوزه مورد توجه و اهتمام قرار گیرد و بخش کشاورزی به بالاترین جایگاه خود برسد.
وی تصریح کرد: بایستس از تشکل های کشوری در این راستا بهترین استفاده را ببریم زیرا آنها اعتبارات و ظرفیت های خوبی دارند و باید به حوزه کشاورزی استان ورود کنند تا بتوانند زنجیره کشاورزی را تکمیل کنند.

شاهرخی عنوان کرد: ایجاد روستا بازار در هر شهرستان باید در دستور کار قرار گیرد و از این ظرفیت برای عرضه محصولات با کیفیت به مردم استفاده شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از صحبت هایش به میزان جوجه ریزی اشاره کرد و گفت: ظرفیت خالی سالن های مرغداری لرستان برای ۳ میلیون قطعه جوجه ریزی بود اما مرکز برای لرستان ۳۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالن ها یعنی تولید ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی را صادر کرد.
وی اضافه کرد: با وجود اینکه شرایط در لرستان برای تولید این میزان قطعه جوجه مهیا نبود اما خوشبختانه تولید کنندگان توانستند علاوه بر عملی کردن تعهدات استان مبنی بر تولید ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه جوجه، صد هزار جوجه نیز بیشتر تولید کنند.
وی ادامه داد: لرستان در خصوص جوجه ریزی جزو استانهای برتر است و این در حالی است که با مشکل تامین سویا برای مرغداران مواجهه بودیم اما این آمار ثابت کرد که تولید کنندگان لرستانی با وجود محدودیت ها همواره پای تولید هستند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

:: یادداشت با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی