امروز

جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳

  ساعت

۱۴:۴۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

انیس درویشی ابومحمد مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله متخلص به سعدی است. واژه سعدی از نام اتابک مظفرالدین سعد ، پسر سعد، پسر زنگی گرفته شده است واما شاعر خود دارای القاب فراوانی است از جمله: پادشاه سخن، شیخ اجل، استاد سخن…

نام کوچک سعدی مصلح بوده که از نام جد وی اخذ شده است. سعدی در سن ۱۲ سالگی غم فقدان  پدر را تجربه کرد و در برخی آثار خود از پدر یاد کرده است همچنین سعدی خواهرزاده قطب‌الدین شیرازی است که یکی از علمای مطرح  قرن هفتم بود.

سعدی  یکی از پنج شاعر تراز اول زبان فارسی است که زیبایی  وفصاحت کلام او چه در نظم وچه در نثر شهرتی جهانی داشته و زبانزد کافه مردم است. کتاب‌های این شاعر بزرگ به زبان‌های اروپایی هم ترجمه شده است؛  یکی ازاین زبان‌ها که کتاب گلستان سعدی به آن ترجمه شده، فرانسوی است.مرکز سعدی شناسی، روز اول اردیبهشت  به این شاعر بزرگ و محبوب کشورمان اختصاص یافته است و آن را روز سعدی نامگذاری کرده اند

محل دفن سعدی ابتدا یک خانقاه بود که شاعردر سال‌های واپسین زندگی خود در آن می زیست و الان این مجموعه سعدیه نامیده می‌شود که در دامنه کوه پهن دژ و در کنار باغ دلگشا یعنی در انتهای خیابان بوستان واقع شده است. در اطراف مقبره سعدی، قبرهای زیادی از بزرگان وجود دارد که بنا به وصیتشان در آنجا دفن شده‌اند.

برخی  سال ولادت او را ۵۸۵ هجری قمری ذکر کرده‌اند اما از آنجا که اطلاعاتی متقن از زندگی نامه این شاعر وجود ندارد، بیشتر اطلاعات موجود از حدسیات و آثار او به دست آمده است که  ممکن است این اطلاعات جمع‌آوری شده از آثار وی، با افسانه ادغام  باشد.

از مهم‌ترین مراکز علم و دانش در جهان اسلام در در قرن هفتم مدرسه نظامیه بغداد بود که سعدی در جوانی آنجا تحصیل می‌کرد. وی به فراگرفتن علومی نظیر: فقه، ادب ،کلام، تفسیر و حکمت پرداخت سپس به‌ عنوان خطیب به حجاز،مراکش،شام، حبشه  سفر کرد.در آخر به شیراز برگشت و تا پایان عمر در این شهر ساکن شد.

شاعر بزرگ در سال ۶۵۵ هجری قمری سعدی نامه با نام دیگر بوستان را به نظم درآورد و یک سال بعد یعنی در سال ۶۵۶ هجری قمری گلستان را تالیف کرد او علاوه بر بوستان و گلستان، رباعیات، غزلیات، ترجیع بند، قطعات، قصاید و مقالات بسیاری سروده و نوشته است.

همه آثار سعدی که شامل نظم و نثر می‌شود، در کتابی به نام کلیات سعدی گردآوری شده است؛ اما در این میان دو آثار او به نام‌های بوستان و گلستان در دو کتاب مستقل آمده‌اند.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی