امروز

جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۷:۲۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

به قلم الهام زادمهر متروپل، ساختمانی که پیش از صدور مجوز ساختش کسی فکرش را هم نمی کرد روزی تیتر یک رسانه های کشور شود و دردی عمیق بر پیکر آبادان تحمیل کند. اما حالا خبرساز شده، ویران شده و همراه با نابودی خود جان چند تن از شهروندان آبادانی را گرفته و چند مصدوم بر جای گذاشته تا بار دیگر به همگان گوشزد کند که ایمنی در ساخت و ساز شوخی بردار نیست و اهمال کاری چه مصیبتها که با خود به همراه ندارد.
از درد و رنجش که عبور کنیم بزرگترین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که، چرا چنین اتفاقی رخ داد؟ آیا قوانین ساخت و ساز به قدری پوشالی هستند که استانداردهای لازم را تعریف نکرده و این قوانین در مرحله اجرا نقص دارد یا مجریان به درستی و طبق استانداردهای تعریف شده بر نحوه اجرای کار نظارت نداشتند؟ چند متروپل دیگر باید طعمه شود تا جلوی این فجایع گرفته شود؟
چند خانواده دیگر باید داغدار و قربانی چنین حوادثی شود؟ کافی نیست آقایان شهرداری و آقایان مسوول؟ چه کسی و یا چه کسانی از این نوع ساخت و ساز ذینفع بوده اند؟ آنچه که مسلم و عرف ساخت و ساز است گرفتن پایان کار از شهرداری است و در نهایت این شهرداری است که باید امنیت و استاندارد سازه و بنا را تایید کند. از آنجا که برای اخذ گواهی پایان کار مالک باید به شهرداری مراجعه کند و شهرداری، کارشناسان خود را برای بازدید و بررسی به محل مورد نظر اعزام می کند تا تمامی امور مربوط به امنیت ساخت و ساز مورد تایید قرار گیرد، پس بدون شک حلقه پاره زنجیره امنیت و استاندارد ساختمان را باید در شهرداری یافت، چرا که تا زمانی که کارشناسان شهرداری تاییدیه نهایی را صادر و امضا نکنند مالک به هیچ وجه نمی تواند ملک را به فروش برساند و امکان نقل و انتقال ملک در دفاتر اسناد رسمی وجود نخواهد داشت.
شاید وقت آن رسیده تا مجازاتی بسیار سنگین و بازدارنده برای متخلفان در نظر گرفته شود تا مجازات اهمال کاری و رانت در مقابل سود حاصل از آن بسیار بیشتر باشد تا هیچ پیمانکار، مالک، مهندس و کارشناس ناظر و یا هیچ ذینفع دیگری دندان طمع خود را برای دور زدن قانون و ایجاد فساد در زنجیره اجرای استانداردها تیز نکند و با حوادثی چون ریزش ساختمان جماعتی را در اندوه فرو نبرد.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

:: یادداشت با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی