امروز

سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲

  ساعت

۱۶:۵۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

به قلم الهام زادمهر برآوردهایی که در بیمه های مختلف نیز جهت خسارات جانی و مالی این تصادفات صورت می گیرد نیز رقمی قابل توجه است. این آمار و ارقام حاکی از آن است که فاجعه‌ای به نام تصادفات رانندگی گریبان این کشور و مردم آن را گرفته است.
این تصادفات علاوه بر خسارات مالی گسترده ای که بر جای می گذارند خسارات جانی فراوانی نیز در پی دارند. عوامل متعددی در این امر دخیل است که می توان راه، خودرو و اشتباهات انسانی را برشمرد. به جرات می توان گفت سرمایه انسانی یکی از بزرگترین ثروت های یک کشور و جامعه به شمار می آید و در این میان کوشش برای حفظ این سرمایه از جمله وظایف دلسوزان و مسوولان آن جامعه به شمار می آید. سرمایه انسانی که خردش آینده ساز جامعه، جوان آن میدان‌داران کنونی جامعه و پیرش دارنده تجربیات و تکیه گاه خرد و کلان آن مملکت است.
بدین روی جان تک تک افراد اعم از خرد و کلان حائز اهمیت بوده و باید در حفظ و نگهداری از آن ممارست ورزید.
اما علاوه بر حفظ سرمایه های انسانی که خود جایگاهی ویژه و غیر قابل انکار دارد حفظ سرمایه های مادی نیز در سوی دیگر با اهمیت است. در شرایطی که کشور با بحران اقتصادی مواجه است و جدای از تحریم های اقتصادی شیطنت ها و دسیسه های کشورهای همسایه در بازارهای گوناگون کالا و ارز برای ایجاد اختلال و ضعیف کردن اقتصاد ایران صورت می گیرد، حالا تصادفات هم به کمک دشمنان آمده اند تا بیش از پیش اقتصاد کشور را شکننده کند.
این که سالانه ۷درصد تولید ناخالص ملی صرف هزینه های تصادفات رانندگی می شود دردناک و تاسف آور است. خودروسازان که یکی از عاملان اصلی بروز چنین فجایعی هستند در رده مقصران اصلی این تصادفات قرار دارند چرا که هر ساله با بهانه های واهی از رعایت استانداردهای لازم برای تولیدات خود سر باز زده و سود بیشتر را بر کیفیت و رعایت استانداردها ارجع می دانند. اما از کیفیت غیر قابل قبول و بی دفاع خودروها که بگذریم به استاندارد راه‌ها و جاده‌های کشور می رسیم که آن هم در این فاجعه حیف و میل ثروت مادی و انسانی کشور جایگاه تاسف باری دارد. راه‌هایی فاقد استاندارد و علائم رانندگی همچنان هموطنانمان را به کام مرگ می کشانند.
راه و خودرو دو متهم اصلی تصادفات کشور هستند که باید بدون فوت وقت و به دور از هر گونه مماشاتی با متخلفان آن برخورد کرده و در جهت افزایش کیفیت و رعایت استانداردها از بروز هر چه بیشتر تصادف جلوگیری کرد. این حق مردم ایران است که با خودروهای ایمن در جاده های ایمن رانندگی کنند.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

:: یادداشت با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی