امروز

یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳

  ساعت

۰۷:۴۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش آوازه آنلاین، نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: بنابر آمار تولید جوجه ۱۰درصد کاهش یافته است که امیدوار هستیم با افزایش سن کشتار این کسری جبران شود.

حبیب اسدالله‌نژاد نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از کاهش ۱۰درصدی تولید جوجه خبر داد و گفت: اگر از پتانسیل تولید جوجه به‌درستی استفاده کنیم، نه‌تنها نیازی به واردات نداریم، بلکه همیشه صادرات تخم‌مرغ نطفه‌دار داریم که در برخی مواقع مدیریت ناصحیح باعث شده است مزیت صادرات از بین رود.

اسدالله‌نژاد با بیان اینکه نیازی به واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یکروزه نیست، گفت: با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه باید مشخص شود که جوجه‌هایی که بدون مجوز از واحد مرغ مادر خارج شدند، کجا رفته‌اند؟ چرا که با احتمال پدیده قاچاق، عرضه جوجه کاهش یافته است.

این‌ مقام مسئول نرخ مصوب هر قطعه جوجه یکروزه را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون هر قطعه جوجه با نرخ ۶ تا ۷ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی از کمبود شدید جوجه خبر داد و گفت: علی‌رغم اختلاف ۲هزارتومانی قیمت مصوب با نرخ بازار، اما در برخی مواقع امکان تأمین با این نرخ هم وجود ندارد که این موضوع تولیدکنندگان را دچار چالش کرده است.

اسدالله‌نژاد ادامه داد: بنابر آخرین آمار تا ۲۴ فروردین حدود ۸۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری صورت گرفت که با میزان ۱۲۵ میلیون جوجه‌ریزی ستاد تنظیم بازار اختلاف دارد که بدین ترتیب انحراف در آمار وجود دارد و حدود ۱۰ میلیون قطعه جوجه انحراف به‌وجود آمده است که رقم کمی نیست.

اسدالله‌زاده با بیان اینکه ماهانه ۱۲۵ تا ۱۲۷ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شده است، اظهار کرد: با توجه به نیاز مرغ کشور، این‌ میزان جوجه‌ریزی جوابگوی نیاز داخل است.

وی با اشاره به تأثیر قاچاق جوجه یکروزه بر بازار مرغ افزود: قاچاق جوجه یکروزه به‌عنوان موجود زنده همانند قاچاق آهن‌آلات و دیگر کالاها نیست که به‌سهولت در بازار اثر بگذارد.

وی در پایان گفت: توزیع نهاده‌های دامی از دیگر مشکلات است که نرخ مشخص و مصوب از سوی دولت ندارد و از دیگر مشکلات افزایش قیمت مرغ ناشی از عدم تناسب بین تولید جوجه و مصرف جوجه است، چون جوجه باید در یک پروسه مشخص تبدیل به مرغ مادر شود و شاهد این هستیم که تولید جوجه از مصرف آن عقب‌تر افتاده است که بدین ترتیب احتمال چالش و التهاب مجدد بازار در هفته‌های آتی دور از انتظار نیست.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی