امروز

یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۴:۴۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش آوازه آنلاین، با وجود اینکه هر ساله بر موضوع عدم دریافت شهریه توسط مدارس دولتی تأکید می‌شود اما همچنان در مدارس کرمانشاه این موضوع به صورت دریافت وجه نقد و در قالب‌های دیگر و به صورت اجباری مشاهده می‌شود.

 

یکی از حقوق شهروندی حق آموزش صحیح است که در شرایط کرونایی و آموزش‌های آنلاین بسیار مورد انتقاد خانواده‌های دانش‌آموزان کرمانشاهی قرار گرفته و این در حالی است که افزایش شهریه مدارس هم سبب گلایه بیشتر خانواده‌ها شده است.

 

اکنون که آموزش مدارس آنلاین شده و دانش‌آموزان به صورت برخط آموزش می‌بینند به طور قطع کاستی‌هایی در این زمینه وجود دارد و این در حالی است که بسیاری از مدارس از جمله مدارس دولتی از دانش‌آموزان هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند.

 

از طرفی معلمان مدارس غیرانتفاعی نیز از تبعیض در پرداخت حق‌الزحمه‌ها در مدارس نقاط مختلف شهر گلایه دارند که این گلایه از سوی خانواده‌ها و معلمان نشان می‌دهد بازرسی‌ها باید بیش از گذشته باشد.

 

پناهی از والدین کرمانشاهی با اشاره به اینکه کیفیت تدریس معلمان در امسال بسیار کاهش یافته در صورتی که سال گذشته بهتر بود گفت: من و سایر والدین در رابطه با این موضوع به مدرسه اعتراض کردیم اما گفته می‌شود که ما حق تذکر به معلم را نداریم.

 

وی عنوان کرد: با این کیفیت تدریس، دروسی همچون ریاضی و عربی را والدین هم متوجه نمی‌شوند چه برسد به دانش‌آموزان که نیازمند توجه بیشتری هستند.

 

همتی از دیگر والدین شهر کرمانشاه می‌گوید: من فرزندم را در مدرسه شاهد ثبت‌نام و ۶۶۰ هزار تومان بابت شهریه پرداخت کرده‌ام اما متأسفانه تدریس معلمان هیچ کیفیتی ندارد.

 

امجدیان به عنوان یکی از والدین کرمانشاهی نیر با اشاره به اینکه مدرسه فرزندم علاوه بر شهریه از هر خانواده ۱۰۰ برگه A4 دریافت کرده است گفت: سال گذشته نیز همین تعداد برگه از ما دریافت شد در صورتی که مدارس تعطیل است و هیچ ورق چاپی از مدرسه نگرفته‌ایم.

 

وی افزود: من دو فرزند دانش‌آموزان دارم و با وجود اینکه بارها شنیده‌ایم پرداخت شهریه به مدارس دولتی اجباری نیست اما امسال نیز همچون سال‌های گذشته مجبور به پرداخت شهریه شدیم.

 

این مادر کرمانشاهی گفت: مدارس دولتی هزینه کاغذ، ماژیک و سایر مصارف را به تدریج از خانواده‌ها دریافت می‌کنند و توجهی هم به اعتراض والدین ندارند.

 

وی افزود: بسیاری از خانواده‌ها که چند فرزند دارند توان مالی برای پرداخت شهریه را ندارند اما با اجبار مدیران مدرسه مواجه می‌شوند.

 

نریمانی رئیس بازرسی آموزش و پرورش استان کرمانشاه اظهار داشت: مدارس غیردولتی مؤلفه‌هایی دارند که شهریه آن‌ها نیز براساس این شاخص‌ها از جمله مکان، امکانات و کلاس‌های فوق برنامه تعیین می‌شود.

 

وی عنوان کرد: مدارس غیردولتی به طور عمده مکان‌های استیجاری دارند و معلمان نیز حق‌التدریسی هستند به همین دلیل شهریه دریافت می‌شود اما سامانه‌ای با عنوان مشارکت‌های مردمی میزان شهریه هر مدرسه مشخص است.

 

نریمانی با اشاره به اینکه شهریه در مدارس غیردولتی به دو بخش شهریه ثابت و متغیر تقسیم می‌شود گفت: در ایام کرونا تنها شهریه ثابت دانش‌آموزان از آن‌ها دریافت می‌شود.

 

وی افزود: بارها تأکید بر شده که هیچ مدرسه‌ای حق دریافت هیچ وجهی غیر از هزینه کتاب و بیمه را از دانش‌آموزان ندارد و دریافت وجه از والدین تخلف محسوب می‌شود.

 

نریمانی گفت: این موضوع شامل مدارس خاص از جمله استعدادهای درخشان، تیزهوشان، نمونه دولتی و شاهد نیست و این مدارس قواعد و قوانین خاص خود را دارند و جزو مدارسی هستند که شهریه دریافت می‌کنند.

 

وی افزود: در مدارس خاص تنها شهریه ثابت دریافت می‌شود و چنانچه کلاس فوق برنامه در شیفت مخالف آموزش دانش‌آموزان برگزار شود، براساس مصوبه هیئت امنا، رضایت دانش‌آموزان و میزان ساعات تدریس شده مبالغی به عنوان شهریه دریافت می‌شود.

 

نریمانی با اشاره به موضوع مشارکت‌های مردمی عنوان کرد: با توجه به اینکه سرانه و امکانات مدارس دولتی بسیار پایین است و برخی خانواده‌ها در مواقع مختلف بعد از انجام فرایند ثبت‌نام به مدرسه کمک می‌کنند.

 

وی گفت: برخی از مدیران مدارس با وجود تأکیدات بسیار در زمان ثبت‌نام یا اعطای کارنامه شهریه یا کمک‌هایی در قالب‌های مختلف از جمله برگه A4 درخواست می‌کنند که با موارد اینچنینی برخورد شده است.

 

نریمانی با بیان اینکه هیچگونه گروکشی در زمان ثبت‌نام یا اعلام نتایج نباید وجود داشته باشد افزود: دریافت وجه، کاغذ یا هر چیز دیگری از خانواده‌ها در مدارس دولتی تخلف است و ما ملزم به برخورد هستیم.

 

وی بیان کرد: بخشنامه‌های بسیاری به مدارس ارسال شده که دریافت هرگونه وجهی در هر قالبی تخلف است و هر کدام از والدین که به بازرسی آموزش و پرورش شکایت کرده به طور حتم رسیدگی شده است.

 

نریمانی گفت: ۴۶۰۰ مدرسه در استان وجود دارد که حتی اگر یک درصد تخلف کنند تعداد بالایی می‌شود که این برای ما زیاد است.

 

از طرفی مدارس با مشکلات فراوانی مواجه هستند و امید داریم مردم نیک‌اندیش در قالب کمک‌های مردمی به روند آموزش و پرورش کمک کنند.

 

وی با اشاره به سایر مشکلات مدارس گفت: مکان نامناسب برخی مدارس، عدم توزیع نامتعادل امکانات و نیروی انسانی در مدارس و گزینش دانش‌آموزان در برخی مدارس از دیگر مشکلات مدارس استان است.

 

نریمانی عنوان کرد: خانواده‌هایی که در زمان ثبت‌نام ملزم به پرداخت شهریه شده‌اند می‌توانند از طریق سامانه شکایات آموزش و پرورش یا تلفن‌های ۳۸۲۳۳۷۴۸ و ۳۸۲۵۱۵۹۸ اطلاع‌رسانی کنند که پیگیری شود.

 

وی درباره انتقاد از کاهش کیفیت آموزش گفت: تمام ارکان آموزشی کشور اعتقاد دارند که کیفیت خدمات آموزشی حضوری قابل قیاس با آموزش فضای مجازی نیست و علاوه بر موضوع آموزش بسیاری از روابط اجتماعی و اجتماعی پذیر بودن دانش‌آموزان در آموزش حضوری امکان‌پذیر است.

 

نریمانی افزود: تمام معلمان دلتنگ حضور دانش‌آموزان در مدارس هستند و امید داریم آموزش و پرورش و وضعیت کشور به سمتی حرکت کند که آموزش‌های مدنظر به صورت حضوری اتفاق بیافتد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی